
Testosteron je jedan od najvažnijih hormona u našem tijelu. Kod muškaraca ima širok raspon funkcija, od razvoja fizičkih muških osobina do regulacije raspoloženja i povećanja libida. Kod žena testosteron također igra ulogu u libidu, ali i u zdravlju kostiju i jajnika. Muškarci proizvode znatno veću količinu testosterona u usporedbi sa ženama, pa niže razine ovog hormona imaju veći utjecaj na zdravlje i dobrobit muškaraca.
Evo što se događa s našim tijelom kada nam je razina testosterona niska i kako se manifestira:
Nizak "T"
Nizak testosteron, također poznat kao muški hipogonadizam, sindrom nedostatka testosterona ili jednostavno "nizak T", stanje je u kojem su razine testosterona ispod određene granice. Te razine variraju ovisno o smjernicama pojedine zemlje. Raspon je prilično širok, a ono što se smatra "normalnim" razinama često je predmet rasprave. U Sjedinjenim Američkim Državama, primjerice, sve ispod 300 nanograma testosterona po decilitru krvi smatra se niskom razinom. Muški hipogonadizam može biti primarni (testisi ne proizvode dovoljno testosterona) ili sekundarni (hipotalamus ili hipofiza ne luče hormone koji potiču testise na proizvodnju testosterona). Oba oblika mogu biti uzrokovana različitim čimbenicima, od genetskih poremećaja do ozljeda i životnog stila. Kod hipogonadizma simptomi se ne moraju uvijek pokazivati, ali kada se pojave mogu imati značajan utjecaj na opće zdravlje. Kako muškarci stare, Leydigove stanice, koje su odgovorne za proizvodnju testosterona u testisima, počinju gubiti osjetljivost, njihov broj se smanjuje, a neke se s vremenom i oštećuju. To dovodi do prirodnog pada razine testosterona. Između 40. i 70. godine života muškarci mogu doživjeti pad razine testosterona i do 40 posto.
Libido
Nizak libido jedan je od znakova da razina testosterona možda nije u ravnoteži. To se ne odnosi samo na intimnost s partnerom, već i na opći interes za intimne odnose. Drugim riječima, osoba više ne reagira na isti način na stvari koje su prije izazivale seksualnu reakciju. Na seksualni nagon mogu utjecati i druge stvari kao što su stres, anksioznost, depresija i slično, no ako primijetite neočekivan pad libida, moguće je da se radi o niskim razinama testosterona. Nemogućnost održavanja erekcije također može biti znak da je razina testosterona pala. Muškarcima se erekcija može javiti u različitim situacijama, ne samo u seksualnom kontekstu te ako dođe do znatnog smanjenja pojave erekcija to može biti znak upozorenja.
U prosjeku, muškarci prilikom ejakulacije izbace između 1.5 i 4.5 mililitara sjemene tekućine. Treba uzeti u obzir i da volumen ejakulata varira ovisno o godinama i učestalosti seksualne aktivnosti, ali znatno smanjenje može biti znak da ne funkcionira sve kako treba jer je proizvodnja ejakulata direktno pod utjecajem testosterona.
Ginekomastija
Muškarci sa smanjenom razinom testosterona mogu iskusiti i ginekomastiju, poremećaj povećanja tkiva dojke. Također se može pojaviti i pseudo-ginekomastija koja je vrlo slična, ali se radi o nakupljanju masti na području dojki. Još jedan znak da razine testosterona nisu normalne može biti povećanje tjelesne mase ili poteškoće s gubljenjem na kilaži, a nedostatak testosterona negativno utječe i na motivaciju za vježbanjem čime se kreće u začarani krug. Ovaj začarani krug ide sve dalje ako se ništa ne poduzima - muškarci s visokim postotkom tjelesne masti imaju nizak testosteron jer se on u masnim stanicama pretvara u estrogen. Dakle više masti dovodi do više estrogena koji smanjuje proizvodnju testosterona što dovodi do još više debljanja.
Raspoloženje
Promjene raspoloženja su također jedan od simptoma niskog testosterona jer on pomaže u reguliranju ponašanja i stabiliziranju raspoloženja, smanjuje anksioznost i strah te omogućava bolje funkcioniranje kad smo pod stresom. Uz to, može se javiti i umor, nedostatak motivacije, apatija, poteškoće u koncentraciji, anksioznost pa čak i depresija. Umor može biti veliki problem kada govorimo o nedostatku testosterona jer on potiče na aktivnost i ako su razine niske može doći do konstantnog osjećaja iscrpljenosti. S povećanjem tjelesne mase, pad u razini testosterona također pridonosi smanjenju mišićne mase i gustoće kostiju što čini ljude još slabijima i krhkijima te ima veliki utjecaj na kvalitetu života. Buđenje tijekom noći i insomnija također mogu biti znakovi niskog testosterona, pogotovo u mlađih muškaraca. Testosteron zapravo doseže svoj vrhunac tijekom noći. Prekinut san može biti i nuspojava hormona stresa kortizola koji smanjuje razinu testosterona u krvi.
Valunzi
Valunzi se najčešće povezuju sa ženama u menopauzi jer one tada dožive puno iznenadniji pad estrogena, no to se može pojaviti i kod muškaraca kojima je naglo pala razina testosterona. Muškarci koji koriste nadomjesnu terapiju androgenima zbog raka prostate također mogu doživjeti valunge, a slično tome i noćno znojenje se povezuje s padom testosterona. Iako se većina muškaraca susreće s ovim problemima tek kasnije u životu, poremećaji vezani uz razine testosterona mogu se javiti i u mladosti. Hipogonadizam kod dječaka može se pokazati kroz razvoj povećanih grudi te nenormalno dugih ruku ili nogu. Odgođeni pubertet isto tako može biti jedan od simptoma, a dječak koji pati od ovih problema može imati nerazvijene organe, zadržati dječji piskutav glas te imati slab razvoj mišića za svoju dob.
Testosteron kod žena
Iako testosteron većinom povezujemo s muškarcima i žene ga imaju u tijelu i kod njih je također odgovoran za libido, a igra ulogu i u zdravlju jajnika i kostiju. Kod žena se testosteron proizvodi u jajnicima i nadbubrežnim žlijezdama. Žene proizvode do 20 puta manje testosterona nego muškarci, ali i one mogu biti pogođene visokim i niskim razinama hormona. Previše testosterona kod žena može uzrokovati niz problema, uključujući akne, sindrom policističnih jajnika i pretjerani rast dlaka. S druge strane, nizak testosteron može se manifestirati kroz nizak libido, neredovite menstruacije, vaginalnu suhoću, probleme s plodnošću, a može igrati ulogu i u razvoju osteoporoze.
Iako većinom žene ne liječe zbog poremećaja s testosteronom, muški hipogonadizam može se regulirati promjenom životnih navika, a nekad i terapijom za nadomjestak testosterona.
Komentari
0