
Liječenje djece antibioticima u prve dvije godine života povezano je s većim rizikom za debljanje u djetinjstvu, pokazala je nova studija Sveučilišta Oulu u Finskoj. Istraživači su otkrili da izlaganje djece antibioticima u tako ranoj dobi može voditi do višeg indeksa tjelesne mase (ITM) za 0,067 kg/m2, do devet posto višeg rizika za prekomjernu tjelesnu masu i do 20 posto višeg rizika za debljinu u usporedbi s djecom koja nisu dobivala antibiotike u toj dobi. Nije pronađena veza indeksa tjelesne mase djece s majčinim uzimanjem antibiotika prije i tijekom trudnoće te u vrijeme poroda.
Nepotrebni antibiotici
- Antibiotici se unutar prve dvije godine života propisuju većini djece. Otprilike četvrtina djece izložena je antibioticima još u majčinoj utrobi, a otprilike trećina tijekom vaginalnog poroda. Izlaganje antibioticima u prve dvije godine života jače je povezano s debljanjem u djetinjstvu nego izlaganje tijekom trudnoće ili u drugim ranim godinama života. Liječnici moraju biti oprezni pri propisivanju antibiotika maloj djeci, osobito antibiotika za liječenje infekcija gornjih dišnih puteva koji su često nepotrebni – rekla je dr. Sofia Ainonen sa Sveučilišta u Ouluu, autorica studije predstavljene na nedavnom pedijatrijskom kongresu održanom u Honoluluu.
Školarci s debljinom
Studija je pratila 33.095 vaginalno rođene djece u Finskoj kako bi se vidjelo jesu li i koliko su antibiotici prije trudnoće, tijekom perinatalnog razdoblja i nakon trudnoće povezani s debljinom kod djece u dobi od dvije i 12 godina. Pretilost u dječjoj dobi sve je veći izazov diljem svijeta, a dijagnozu debljine 2022. imalo je više od 159 milijuna djece školske dobi. U našoj zemlji oko 36 posto djece ima prekomjernu tjelesnu masu ili debljinu.
Za sudjelovanje u komentarima je potrebna prijava, odnosno registracija ako još nemaš korisnički profil....