SHUTTERSTOCK
Jeste li je probali?

Ima teksturu kao dinja, dobra je za vid, čuva srce i spušta šećer. Jestive su čak i njezine pikantne sjemenke

Ovo voće jedite umjereno ako uzimate antikoagulanse, lijekove za štitnjaču ili ste alergični na lateks

Prepuna je moćnog antioksidansa vitamina C i beta-karotena, koji se u tijelu pretvara u vitamin A, ključan za zdravi vid, kožu i neurološko funkcioniranje. Ima teksturu poput dinje, a mogu se jesti i njezine crne sjemenke. Riječ je o papaji, tropskom voću koje može pomoći u zaštiti vida, borbi protiv bolesti, sprječavanju upala, poboljšanju zdravlja crijeva, snižavanju šećera u krvi i zaštiti srca.

image

Papaja se smatra i voćem u skupini s najmanje ostataka pesticida

SHUTTERSTOCK

Papaja se smatra i voćem u skupini s najmanje ostataka pesticida. Kada je kupujete, potražite onu sa žutom korom koja je na dodir mekana, ali ne kašasta.

Nutritivni sastav

Jedna mala papaja (otprilike 150 grama) pruža:

• 67 kalorija

• 0,7 grama proteina

• 0,4 grama masti

• 17 grama ugljikohidrata

• 2,6 grama vlakana

• 12,3 grama ukupnog šećera

Ostale hranjive tvari uključuju:

• 95,6 miligrama vitamina C

• 31,4 miligrama kalcija

• 33 miligrama magnezija

• 15,7 miligrama fosfora

• 286 miligrama kalija

Koje su zdravstvene prednosti papaje?

Registrirana dijetetičarka Julia Zumpano, suradnica u Klinici Cleveland, ističe mnoge potencijalne zdravstvene prednosti jedenja papaje.

Štiti vid

Prirodni prehrambeni pigmenti karotenoidi daju papaji narančaste, žute i ružičaste nijanse. Kao i mrkva, papaja je posebno bogata beta-karotenom.

- Naše tijelo mijenja beta-karoten u vitamin A. Ove su hranjive tvari vitalne za dobar vid - ističe Zumpano i dodaje da šalica narezane papaje sadrži 68 mikrograma vitamina A, što je više od trećine preporučene dnevne vrijednosti.

Prevencija bolesti

Istraživanja sugeriraju da konzumiranje hrane bogate vitaminom C može smanjiti rizik od raka te pomaže kod onkološkog liječenja. Manja papaja ima 95 miligrama vitamina C, što je čak više od preporučene dnevne doze, a ovaj vrijedan vitamin pomaže i zdravlju zglobova, stvara kolagen za zdravu kosu, nokte i kožu te pospješuje zacjeljivanje rana. Vitamin C je i moćni antioksidans koji štiti naše stanice od oksidativnog stresa potičući zdravlje i vitalnost. Tijelo ga ne može proizvesti, pa ga moramo unositi svakodnevno konzumacijom voća i povrća. Papaja je stoga odličan izbor. Sadrži i likopen, kojem se također pripisuju snažna svojstva u borbi protiv raka.

Sprječava upalu

Papaja sadrži enzim papain koji također pridonosi smanjenju oksidativnog stresa.

- Oksidativni stres nastaje kada nemate dovoljno antioksidansa za borbu protiv slobodnih radikala, koji su uobičajeni nusprodukti našeg metabolizma. Oni oštećuju stanice, rezultiraju kroničnom upalom i većim rizikom razvoja mnogih bolesti - objašnjava Zumpano. Jedan manji pregled studija studija otkrio je da nas fitonutrijenti i ekstrakti u papaji mogu zaštititi od starenja, Alzheimerove bolesti, raka, dijabetesa, bolesti desni i kronične upale.

Štiti srce

Jedna mala, narezana papaja ima 286 miligrama kalija, još jednog poželjnog minerala u zaštiti zdravlja srca.

- Hrana bogata kalijem pomaže u opuštanju krvnih žila, poboljšavajući protok krvi i krvni tlak - kaže Zumpano. Ističe i da vitamin C u papaji također snižava krvni tlak minimiziranjem oksidativnog stresa i upale. Osim toga, istraživanja sugeriraju da likopen u papaji može spriječiti bolesti srca i moždani udar jer pomaže sniziti razine lošeg LDL kolesterola.

Poboljšava zdravlje crijeva

Ako nađete prirodno fermentiranu papaju, dobit ćete i dodatni benefit u vidu poboljšanog zdravlja crijeva. Fermentirana hrana, poznato je, sadrži probiotike koji su potrebni za održavanje ravnoteže u zdravom crijevnom mikrobiomu.

- Probiotici su zdrave bakterije koje pomažu probavi i bore se protiv upala - napominje Zumpano.

Snižava šećer u krvi

Također, fermentirana papaja može sniziti razinu šećera u krvi, no važno je istaknuti da će koristiti ljudima koji imaju predijabetes, dok bi oni koji uzimaju inzulin ili oralne lijekove za dijabetes, morali dodatno paziti na prenisku razinu šećera u krvi (hipoglikemija).

image

Sjemenke papaje bogate su vlaknima, ali bi kod osjetljivijih mogle izazvati želučane probleme i proljev.

SHUTTERSTOCK

Jestive su i sjemenke

Crne sjemenke u papaji sigurne su za jelo, imaju pikantan, papreni okus.

- Sjemenke papaje sadrže vlakna koja pomažu spriječiti zatvor i također pomažu održati zdravo srce i krvne žile. No, ako pojedete puno sjemenki papaje, postoji rizik od želučanih tegoba i proljeva. Zato je umjerenost ključna - savjetuje Zumpano. Istaknula je i da trend s TikToka koji potiče ljude da jedu sjemenke papaje kao prirodan način da se riješe crijevnih parazita ne drži vodu,

- Crijevni paraziti nisu toliko česti, a ako ih imate, jedenje sjemenki papaje neće pomoći. Trebali biste posjetiti svog liječnika radi točne dijagnoze i lijekova - upućuje Zumpano.

Može li papaja nekome naštetiti?

Unatoč brojnim dobrobitima konzumacije papaje, ona ipak nije prikladno voće za svakoga.

Osobe koje piju određene lijekove trebaju biti oprezne jer ovo voće dolazi u interakciju s lijekovima koji liječe poremećaje štitnjače i probleme sa srčanim ritmom, posebno fibrilaciju atrija.

Također, oni koji uzimaju lijekove koji pomažu spriječiti krvne ugruške trebaju s oprezom konzumirati papaju jer pojačava učinke tih lijekova što povisuje rizik od krvarenja i modrica.

Ako imate astmu, enzimi papaina u papaji mogu izazvati probleme s disanjem, a kod osoba koje pate od alergije na lateks, papaja bi mogla također potaknuti alergijsku reakciju.

03. svibanj 2025 09:06
OSZAR »